Příběh křemíku

Když spisovatel Wiliam Blake napsal „spatřit svět v zrnku písku“, tušil, že zrnko písku jednou dokáže velké věci. Dokázalo. Díky křemíku, který se v písku nachází, dnes skutečně vidíme svět v jiné perspektivě. V podobě mikročipů je základem všech moderních technologií – mobilů, výpočetní techniky nebo automobilů. Uschován v inteligentních součástkách létá i do vesmíru.

Na začátku cesty je však křemík trochu neohrabaný, polykrystalický. Aby se z křemíku stal inteligentní mikročip, musí projít asi 260 unikátními výrobními kroky. A ty zažije u nás v onsemi. Křemík známe jako vlastní boty, známe do detailu jeho silné a slabé stránky, vlastnosti, požadavky a jeho chování.

Jaký tedy je?

onsemi kremik
Náročný

Ano, křemík potřebuje zázemí a v něm ideální podmínky, aby dokázal velké věci. Při růstu krystalů neodpouští chyby, jen tak vyroste dokonalý krystal. Jen co vyroste, musíme s ním zacházet v rukavičkách a být k němu velmi pozorní.

Teplomilný

Dovolená na Jadranu nestačí. Nejraději se vyhřívá při teplotách 1000 až 1200°C. Tato teplota se používá v řadě výrobních procesů.

Křehký

Křemík je tvrdý ale křehký. Musíme s ním jednat jemně. Pokud se chováme jako slon v porcelánu, křemíková deska praskne.

Nepřekonatelný

Křemík je vynikající polovodič. Dokáže se ale spřátelit i s jinými materiály a dosáhnout ještě lepších vlastností. Naše vývojové oddělení hledá taková spojení, která světu přinesou nová překvapení.

onsemi oprava kremik
onsemi oprava kremik
Má vlastní módní návrháře

Křemík zaměstnává víc designérů než leckterý renomovaný návrhář. Má totiž cit pro detail a funkční design. Kolekce plošných spojů, na kterých se vyřádí designéři z Brna a Rožnova, hrdě předvádí na světových přehlídkách mikroelektroniky.

Potrpí si na čistotu

Být vždy dokonale upravený, to je jeho zásada. Nemusí to být vždy na 100% čistotu, ale alespoň na 99,9999 %. Na procházky na čerstvém vzduchu ho nedostaneme i přesto, že Rožnov poskytuje krásné scenérie. Křemík preferuje uzavřené, čisté prostory. I nepatrné částice prachu ve vzduchu mohou poškodit jeho vlastnosti. Křemíku neustále měříme prašnost ve vzduchu, převlékáme se kvůli němu do kombinéz a několikrát denně se sprchujeme superčistým vzduchem.

U nás v onsemi známe křemík dokonale. Ale nám to nestačí. Neustále hledáme nové možnosti, aby křemík pracoval ještě lépe. Aby součástky značky onsemi byly první volbou pro ostatní světové značky. V tom je naše síla a to je důvod, proč onsemi patří mezi dvacítku technologických lídrů světa.

Každý z nás, ať už je s křemíkem v těsné blízkosti nebo kreslí virtuální křivky budoucích integrovaných obvodů, ví, že křemík je jednoduše náš. Má rodný list z Rožnova a designové razítko z Rožnova nebo Brna. Vyrostl pod naší pohostinnou moravskou střechou, kde jsme ho vychovali a pustili do světa. Dokonce i naše děti ví, že „Si“ není pro nás italsky „ano“, ale zkratka pro „Silicium“, pro křemík. I když ho Mendělejev umístil do periodické tabulky prvků až na 14. místo, v onsemi je jasnou jedničkou.

Všichni zde k němu máme vztah.

ImageImageImageImageImageImageImageImage
Křemík je významný svou strukturou a elektrickými vlastnostmi, které jsou základem pro výrobu polovodičových součástek.
PAVLA RŮŽIČKOVÁ
technoložka na fotolitografii
Můj vztah ke křemíku je velmi blízký. Každý den učím nováčky, jak s křemíkovými deskami jemně manipulovat, aby nepraskly.
JANA LENOMAROVÁ
školitelka
Design centrum napíše pro křemík učebnice a my na inženýrství součástek jeho výuku a výchovu realizujeme, aby při maturitě uspěl s vyznamenáním.
HANA KULIŠŤÁKOVÁ
typový technolog
My nejsme při porodu součástky, ale křemík provázíme po celou dobu, co chodí do naší pomyslné školy. Učíme ho, co má dělat, a připravujeme ho do života.
MAREK BEK
aplikační inženýr
Celá výroba od křemíku po čip je nádherně provázaná. My v kanceláři na počítačích navrhujeme architekturu součástek, ladíme křemíku jeho virtuální křivky. Reálnou hodnotu však naše práce získá až tehdy, když součástku na křemíkové desce zruční kolegové vyrobí. Technologové celý proces řídí a zdokonalují.
PETR FRECER
digital design engineer
Líbí se mi, že to celé dává smysl. Křemíkové polovodiče jsou totiž všude. Svět bez nich by byl o krok pozadu. Baví mě to tu, i když jsem jen obyčejný operátor. Je to něčím unikátní a není to jednotvárná práce jako na montáží lince.
PETR SEDLÁK
operátor výroby čipů
Jsem vyučená cukrářka a nikdy bych neřekla, jak se mi může zručnost z oboru hodit při práci s křemíkovými deskami. Je to jako zdobení polovodičových zákusků.
ALENA PERNICOVÁ
epitax
Pro mě není křemík klíčový. Ale vnímám velkou odpovědnost za zařízení, kterými křemík prochází, aby byl ve finále plně funkční a bez defektů.
SVAŤA BOŽÁK
servisní technik