onsemi rozšiřuje výrobu desek karbidu křemíku v České republice

16násobné zvýšení kapacity výroby desek karbidu křemíku (SiC) v průběhu dalších dvou let reaguje na dramaticky zvyšující se poptávku po mikročipech.


Rožnov pod Radhoštěm, Česká republika, 21. 9. 2022:

společnost onsemi (Nasdaq: ON), přední dodavatel inteligentních technologií pro napájení a snímání, dnes slavnostně otevřela rozšířenou výrobu polovodičových desek na bázi karbidu křemíku ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm. Slavnostního ceremoniálu a stříhání pásky se zúčastnila řada významých hostů, v čele se zástupcem Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Zbyňkem Pokorným – ředitelem odboru brownfields a rozvoje inovačního podnikání, hejtmanem Zlínského kraje Radimem Holišem a starostou města Rožnov pod Radhoštěm Jiřím Pavlicou, a další významní hosté, kteří svou přítomností dokazují důležitost této události a výroby polovodičů v České republice.


Výroba leštěných desek karbidu křemíku a epitaxních desek karbidu křemíku byla zahájena v již existujícím závodě pro výrobu polovodičových křemíkových desek a čipů v Rožnově v roce 2019. Stávající výrobní prostory nebyly dostatečné a expanze výroby polovodičových desek karbidu křemíku si vyžádala rekonstrukci další budovy, která začala v loňském roce. Během následujících dvou let tento expanzní projekt zvýší kapacitu výroby desek karbidu křemíku 16krát a do konce roku 2024 vytvoří 200 pracovních míst. Do expanze výroby karbidu křemíku v Rožnově pod Radhoštěm doposud společnost onsemi investovala více než 150 mil USD a plánuje investovat dalších 300 mil USD v průběhu roku 2023. Za investice do výroby SiC byla nedávno společnost onsemi oceněna Asociací pro zahraniční investice AFI za významný počin v oblasti investic v České republice.

„Ve spojení s expanzí našeho závodu v Hudsonu (New Hampshire, USA) pro výrobu krystalů karbidu křemíku tyto zvýšené výrobní kapacity onsemi poskytují našim zákazníkům jistotu, že pokryjeme dramaticky rostoucí poptávku po řešeních na bázi karbidu křemíku”, řekl Simon Keeton, výkonný viceprezident a generální ředitel skupiny Power Solutions v onsemi. „Plná kontrola nad výrobním řetězcem v oblasti karbidu křemíku a špičková efektivita našich produktů potvrzuje pokrok onsemi směrem ke světové jedničce v oblasti SiC.“

Karbid křemíku umožňuje efektivní využití elektrické energie v elektromobilech, při nabíjení elektromobilů a v energetické infrastruktuře a je důležitým článkem cesty k dekarbonizaci. Produkce polovodičů na bázi karbidu křemíku v onsemi začíná růstem SiC krystalů v závodě v Hudsonu (New Hampshire, USA), dále pokračuje výrobou leštěných a epitaxních SiC desek v Rožnově pod Radhoštěm a je zakončena výrobou SiC čipů v závodě v Bucheonu v Koreji.


O společnosti onsemi

onsemi (Nasdaq: ON) přináší převratné inovace, které pomáhají budovat lepší budoucnost. Společnost se zaměřuje na automobilové a průmyslové aplikace, a urychluje aktuální změny v megatrendech, jako jsou elektrifikace aut a jejich bezpečnost, sítě pro udržitelnou energii, automatizace průmyslu, 5G a cloudová infrastruktura. onsemi se svým velmi různorodým a inovativním portfoliem produktů vytváří inteligentní technologie pro napájení a snímání, které řeší nejnáročnější světové výzvy. onsemi je průkopníkem při vytváření bezpečnějšího, čistšího a chytřejšího světa.


Autor: Lenka Střálková, onsemi

Lenka Stralkova