Poplach otestoval onsemi, zaměstnanci se cvičně evakuovali. Zapojení byli i hasiči.


Kdo viděl nácvik požární evakuace v bytovém domě, ví, že spuštění poplašného hlášení v průmyslovém zařízení mění okamžitě pracovní plány mnoha zaměstnanců. Každý, kdo se v této chvíli nachází v budově, má za úkol se co nejrychleji dostat po únikové cestě ven z objektu. Cílem cvičných poplachů je ověřit postupy pro zvládání mimořádných situací. Prozatím poslední havarijní cvičení probíhalo v budovách M1 a C128 v rožnovském průmyslovém areálu s jasně daným scénářem – únik kyseliny ze sudu ve výrobních prostorách spojenou se zraněním pracovníka a dále s následnou evakuací všech zaměstnanců.

Naše poslední cvičení zastihlo část zaměstnanců předem neinformovanou během běžného říjnového pracovního dopoledne. Část zaměstnanců již věděla, do čeho jde. Jednalo se například o členy našeho Emergency Response týmu (ERT). „Éerťákem“, jinými slovy bezpečnostní elitou, se může v onsemi stát každý směnující zaměstnanec, který projde speciálním školením na mimořádné situace. Úloha ERT týmu je v případě těchto situací nedocenitelná a tito kolegové mají u ostatních velký kredit.

Cvičení bylo zahájeno spuštěním poplachu v 9 hodin ráno. „Máme nepřetržitý provoz a dopoledne jsou navíc přítomni zaměstnanci, kteří nesměnují. Do cvičení se takto zapojí větší skupina lidí než kdybychom cvičení prováděli v pozdním odpoledni nebo v noci. Proto jsme zvolili tuto dobu,“ uvedl ke cvičení v onsemi Petr Sikora, manažer EHS.


Osoby přítomné v době poplachu v budovách se ihned po vyhlášení poplachu začaly shromažďovat na shromaždišti. Protože se část zaměstnanců evakuuje z prostor, kde se pro udržení vysoké čistoty používají speciální ochranné kombinézy, bývají na shromaždišti vidět i osoby celé v bílém. Zaměstnanci doslova utíkají od rozdělané práce. Z výroby, ze schůzek nebo školení, ukončují práci na počítači, přerušují telekonference. Odcházejí v tom, co mají zrovna na sobě. Základní pokyn při poplachu totiž zní, že není nic důležitějšího než se co nejdříve dostat ven z budovy. Na shromaždišti se každý musí zaevidovat pomocí své čipové karty na čtecím zařízení. Pokud by se někdo z objektu neevakuoval, okamžitě o něm víme.

Kromě zaměstnanců onsemi se cvičení účastnil Hasičský sbor města Rožnova pod Radhoštěm. Hasiči si otestovali dojezdový čas a především komunikaci s ERT během zásahu. Během cvičení vytyčili nebezpečnou zónu, sloužili jako záloha pro členy ERT a po zásahu vytvořili dekontaminační stanoviště.

Důvodů k cvičení bylo hned několik. „Vyzkoušíme součinnost pracovníků provozu, našeho interního ERT týmu a hasičského sboru během běžného pracovního dne,“ říká Sikora. „Dále prověříme bezpečnostní dokumentaci onsemi a dílčí části evakuačního plánu,“ dodal.

„U takto velkých firem, v tomto případě navíc se specifickými podmínkami ve výrobě, jsou cvičení evakuace a likvidace případné mimořádné události velmi důležitou součástí jejich připravenosti,“ myslí si Karel Janoušek, ředitel Hasičského sboru města Rožnova p. R. „Účastníci takových cvičení v případě skutečné havárie nebo požáru, jak se v takové situaci zachovat.“


O společnosti onsemi

onsemi (Nasdaq: ON) přináší převratné inovace, které pomáhají budovat lepší budoucnost. Společnost se zaměřuje na automobilové a průmyslové aplikace, a urychluje aktuální změny v megatrendech, jako jsou elektrifikace aut a jejich bezpečnost, sítě pro udržitelnou energii, automatizace průmyslu, 5G a cloudová infrastruktura. onsemi se svým velmi různorodým a inovativním portfoliem produktů vytváří inteligentní technologie pro napájení a snímání, které řeší nejnáročnější světové výzvy. onsemi je průkopníkem při vytváření bezpečnějšího, čistšího a chytřejšího světa.


Autor: onsemi

Lenka Stralkova